درس سیزدهم کتاب قرآن پایه ی ششم

عظمت آیات آخر سوره حشر

در بعضى از روایات آمده است که اسم اعظم خدا، در آیات آخر سوره حشر است .
و
در حدیث دیگرى از رسول خدا(صلى اللّه علیه و آله ) مى خوانیم : من قرء آخر الحشر غفر له ما تقدم من ذنبه و ما تاخر:

 

 ((هر کس آخر سوره حشر را بخواند، گناهان گذشته و آینده او بخشوده مى شود))!.

 

((لَوْ أَنزَلْنَا هَذَا الْقُرْآنَ عَلَى جَبَلٍ لَّرَأَیْتَهُ خَاشِعًا مُّتَصَدِّعًا مِّنْ خَشْیَةِ اللَّهِ وَتِلْکَ الْأَمْثَالُ نَضْرِبُهَا لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ یَتَفَکَّرُونَ (21)

هُوَ اللَّهُ الَّذِی لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ عَالِمُ الْغَیْبِ وَالشَّهَادَةِ هُوَ الرَّحْمَنُ الرَّحِیمُ (22)

 هُوَ اللَّهُ الَّذِی لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ الْمَلِکُ الْقُدُّوسُ السَّلَامُ الْمُؤْمِنُ الْمُهَیْمِنُ الْعَزِیزُ الْجَبَّارُ الْمُتَکَبِّرُ سُبْحَانَ اللَّهِ عَمَّا یُشْرِکُونَ (23)

 هُوَ اللَّهُ الْخَالِقُ الْبَارِئُ الْمُصَوِّرُ لَهُ الْأَسْمَاء الْحُسْنَى یُسَبِّحُ لَهُ مَا فِی السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَهُوَ الْعَزِیزُ الْحَکِیمُ (24) ))

21 - اگر این قرآن را بر کوهى نازل مى کردیم مى دیدى که در برابر آن خشوع مى کند و از خوف خدا مى شکافد! و اینها مثالهائى است که براى مردم مى زنیم تا در آن بیندیشند.
22 - او خدائى است که معبودى جز او نیست ، از پنهان و آشکار آگاه است ، و او رحمان و رحیم است .
23 - او خدائى است که معبودى جز او نیست ، حاکم و مالک اصلى او است ، از هر عیب منزه است ، به کسى ستم نمى کند، به مؤ منان امنیت مى بخشد، و مراقب همه چیز است ، او قدرتمندى است شکست ناپذیر که با اراده نافذ خود هر امرى را اصلاح مى کند، او شایسته بزرگى است . خداوند منزه است از آنچه شریک براى او قرار مى دهند.
24 - او خداوندى است خالق ، و آفریننده اى بى سابقه ، و صورتگرى است (بى نظیر) براى او نامه اى نیک است ، و آنچه در آسمانها و زمین است تسبیح او مى گویند، و او عزیز و حکیم است .
پنجاه و نهمین سوره قران کریم است که در مدینه منوره
 نازل شده و 24 آیه دارد.
از نبی مکرم اسلام صلی الله علیه وآله وسلم روایت شده است: هر کس سوره حشر را قرائت کند بهشت و جهنم و عرش و کرسی و حجاب های آن و آسمان های هفتگانه و زمین های هفتگانه و هوا و بادها و پرندگان و درختان و کوهها و خورشید و ماه و فرشتگان، همگی بر او درود و صلوات می فرستند و برای او طلب مغفرت و امرزش می کنند و اگر همان روز یا شب قرائت سوره حشر، از دنیا برود شهید محسوب می شود.
لطفا ادامه مطلب را هم ببینید........


و باز در حدیث دیگرى از آن حضرت آمده است : من قرء لو انزلنا هذا القرآن - الى آخرها - فمات من لیلته مات شهیدا!

 

((هر کس آیات لو انزلنا هذا القرآن را تا آخر بخواند و در همان شب بمیرد، شهید مرده است ))!.
 

یکى از اصحاب مى گوید: از رسول خدا (صلى اللّه علیه و آله ) درباره اسم اعظم خدا سؤ ال کردم ، فرمود: علیک باخر الحشر و اکثر قرائتها: ((بر تو باد که آخر سوره حشر را بخوانى و زیاد بخوان ))! ((بار دیگر همین سؤ ال را تکرار کردم ، حضرت همان پاسخ را تکرار فرمود)).
حتى در حدیثى آمده است : ((انها شفاء من کل داء الاالسام ، و السام الموت :

 

((این آیات شفاء هر دردى است مگر مرگ ))!.


خلاصه اینکه :((روایات در این زمینه در کتاب شیعه و اهل سنت ، فراوان است که همگى برعظمت این آیات ، و لزوم تفکر و اندیشه در محتواى آن ، دلالت دارد)).
قابل توجه اینکه :
این سوره همانگونه که با تسبیح خداوند و نام ((عزیز و حکیم ))، آغاز مى شود، با نام ((عزیز و حکیم )) نیز پایان مى گیرد، چرا که هدف نهائى سوره شناخت خدا و تسبیح او و آشنائى با اسماء و صفات مقدس او است .

تفسیر نمونه جلد 23 صفحه 559-598
 
 


تاريخ : ۱۳٩۳/۱/۱٩ | ۸:۱٤ ‎ق.ظ | نویسنده : محمود - میم | نظرات ()
  • وبلاگ شخصی