با مراجعه به سایت مجله می توانید با موضوعات مختلف قرآنی مأنوس شوید.http://www.magiran.com/magtoc.asp?mgID=1575&Number=92&Appendix=0

 تاريخ : ۱۳٩٢/٤/۱۳ | ۱٠:۳۱ ‎ق.ظ | نویسنده : محمود - میم | نظرات ()
 

اگر هر چیزی بهاری دارد، بهار قرآن، «رمضان» است .

اهل ادب وآداب، با دهانی پاک و دلی روشن درآستانه قرآن قرار می گیرند و با خاطری خداجوی به «تلاوت» می پردازند .وقتی قرآن خوانده می شود، سراپا گوشند .

چون قرآن می خوانند ، شمرده و باتأمل و اندیشه می خوانند و خود رادر محضر خدا می بینند و

خویشتن را مخاطب کلام الهی می دانند .

قرآن رابا صدای خوب، با لحنی دلنشین، با آوایی حزین می خوانند .

وضو میگیرند، با طهارت و رو به قبله، با آمادگی قلبی و اقبال دل، با ادب و متانت قرآن می خوانند.

هرگزشیوه «تلاوت» و اسلوب و صوت قرائت، آنان را از معنی و پیام های آیات حق باز نمیدارد.

اگر در رمضان قرآن می خوانند، به «کیفیت»، بیش از «کمیت» توجّه دارند.

بیش از محاسبه صفحات و اجزای تلاوت شده، به مفاهیم و مضانین آن می اندایشند.

به فرموده امام صادق (ع): «هرکس قرآن بخواند، ولی دلش حالت خضوع پیدا نکند و قلبش رقت نیابد و دلش اندوهناک نشود ، شأن خداوند را کوچک نموده است .» اینان به خشوع قلبی در وقت ترنّم کلام الله و خشیت باطنی هنگام قرائت کلام وحی، بیشترین اهمیت را می دهند .

قرآن، گنجینه گرانبهای معارف الهی است.

مگر می شود کسی گنجینه ای را بگشاید ، ولی ننگرد که درون آن چیست وچند می ارزد و به چه کار می آید؟!

کسانی «حروف» قرآن را حفظ میکنند و «حدود» آن را ضایع می کنند؛ دریغ برآنان!

آیات را باید از زاویه به صحنه آورد و از لفظ به عینیت» .

باید «غبار نسیان» را با «عطر تلاوت» شست و زدود.

مرحبا بر خانه های روشن از فروغ وحی .

خانه را باید با نور قرآن روشن کرد وصدای روح بخش قرآن وآهنگ دل نواز آن را باید در فضا گسترد .

مودبان به ادب قرآنی، هنگام تلاوت در محضر قرآن «حضور» دارند و«ادب حضور» را مراعات می کنند:

با قلبی که خاشع است،

با بدنی که فارغ است،

با مکانی که خلوت و روحانی است .

و این هر سه، شرط بهره بردن ازقرائت قرآن است .

اگر کسی سنگ دل وقسی القلب بود ، اگر دلی آماده پیام الهی نبود، اگر همهمه ها و ازدحام، مانع حضور قلب و تمرکز فکر در وقت قرآن خواندن بود، تاثیر تلاوت کاهش می یابد .

«کلام الله» را نباید دست کم گرفت .

سخن آفریدگار ، منشور ایمان و مرامنامه اعتقادی و برنامه زندگی است . پیامی که از «لوح محفوظ» برقلب محمد مصطفی (ص) نازل گشته وماه رمضان و «شب قدر» را شرافت بخشیده است ، نباید بی قدر و حرمت شود ...

«به شاخه های» و روز اهل راز و نیاز ،

هماره می شکفد غنچه های «ذکر» و «دعا»

و در هوای لطیف خلوص وبیداری

به بوستان «شب قدر»

ز عمق جان ، گل شب بوی «توبه» می روید .

و…هر طرف ، شب و روز

گل تلاوت آیات، عطر افشانده است.»

شبهای رمضان، از شام اخر تا سحر، سراسر برکت است.اولیای الهی، دل را در چشمه زلال یاد خدا شستشو می دهند و جرعه جرعه فیض می نوشند.

قرآن، کتابی است همیشگی، همه جایی، همه جانبه و جامع، که عطر دل انگیز آیاتش، مشام جان را زنده می سازد.

قرآن بهار دل های خزان زده است.

و… دلی که به قرآن زنده شود، هرگز افسرده نمی شود.

 تاريخ : ۱۳٩٢/٤/۱۳ | ۱٠:۱۸ ‎ق.ظ | نویسنده : محمود - میم | نظرات ()

لطفانظرات خود را بنویسید.تاريخ : ۱۳٩٢/٤/۸ | ۳:٠٥ ‎ب.ظ | نویسنده : محمود - میم | نظرات ()تاريخ : ۱۳٩٢/٤/۸ | ۳:٠٢ ‎ب.ظ | نویسنده : محمود - میم | نظرات ()

روایتى است که شیخ از حمّاد بن عیسى از ابان بن تغلب‏ روایت کرده که گفت،امام صادق علیه السّلام فرمودند:شب نیمه شعبانى فرا رسید،رسول خدا در آن شب در منزل عایشه‏ بود،چون شب به نیمه رسید از بستر خود براى عبادت برخاست،هنگامى‏که عایشه بیدار شد،دریافت که پیامبر از خوابگاه خویش بیرون رفته است  عایشه از جا برخاست و چادرش را بر خود پیچید و سوگند به خدا که چادر او از ابریشم و کتان نبود،تارش از مو،و پودش از کرک شتر مایه داشت،حجره‏به‏حجره در حجره‏هاى زنان رسول خدا جستجو مى‏کرد،در این میان که در جستجوى‏ آن حضرت بود،ناگهان نگاهش به رسول خدا افتاد که مانند جامه‏اى بر زمین چسبیده در حال سجده است،به نزدیک‏ آن حضرت رفت،شنید در سجده‏اش چنین مى‏گوید:
سَجَدَ لَکَ سَوَادِی وَ خَیَالِی وَ آمَنَ بِکَ فُؤَادِی هَذِهِ یَدَایَ وَ مَا جَنَیْتُهُ عَلَى نَفْسِی یَا عَظِیمُ [عَظِیما] تُرْجَى [یُرْجَى‏] لِکُلِّ عَظِیمٍ اغْفِرْ لِیَ الْعَظِیمَ فَإِنَّهُ لا یَغْفِرُ الذَّنْبَ الْعَظِیمَ إِلا الرَّبُّ الْعَظِیمُ.
همه هستى و اندیشه‏ام برایت سجده کرد،و دلم به تو ایمان آورد،این است دستانم و آنچه بر خود جنایت کردم اى بزرگى که براى هر کار بزرگى به او امید است،از من گناه بزرگ را بیامرز،زیرا گناه بزرگ را جز پروردگار بزرگ نمى‏آورزد.
سپس سر مبارک خویش را از سجده برداشت،و دوباره به سجده برگشت،عایشه شنید که آن حضرت مى‏گوید:
أَعُوذُ بِنُورِ وَجْهِکَ الَّذِی أَضَاءَتْ لَهُ السَّمَاوَاتُ وَ الْأَرَضُونَ وَ انْکَشَفَتْ لَهُ الظُّلُمَاتُ وَ صَلَحَ عَلَیْهِ أَمْرُ الْأَوَّلِینَ وَ الْآخِرِینَ مِنْ فُجْأَةِ نَقِمَتِکَ وَ مِنْ تَحْوِیلِ عَافِیَتِکَ وَ مِنْ زَوَالِ نِعْمَتِکَ اللَّهُمَّ ارْزُقْنِی قَلْبا تَقِیّا نَقِیّا وَ مِنَ الشِّرْکِ بَرِیئا لا کَافِرا وَ لا شَقِیّا
پناه مى‏آورم به نور جلوه‏ات که آسمانها و زمینها بر آن روشن شد،و تاریکیها با آن برطرف گشت، و با ان کار گذشتگان و آیندگان اصلاح شد،از فرا رسیدن عذاب نابهنگامت و از دگرگونى عافیتت،و از زایل شدن نعمتت.خدایا!دل با تقوا و صفا یافته،و بیزار از شرک،نه کافر و بدبخت روزى من گردان.
سپس دو طرف روى خود را بر خاک نهاد و گفت:
عَفَّرْتُ وَجْهِی فِی التُّرَابِ وَ حُقَّ لِی أَنْ أَسْجُدَ لَکَ.
روى خویش را به خاک ساییدم،و مرا سراست‏ که تو را سجده کنم.
آنگاه که رسول خدا صلى اللّه علیه و آله  به اطاق برگشتند و فرمودند : این شب نیمه شعبان است که در آن روزیها قسمت مى‏شود،و زمان مرگ اشخاص‏ ثبت مى‏گردد،و نام کسانى‏که باید به حج بروند نوشته مى‏شود،به درستى که خداى تعالى می آمرزد از میان خلق خود تعداد زیادی را امشب ،و در این شب خداى تعالى فرشتگان را از عالم بالا به سوى مکه در زمین مى‏فرستد. چگونه ممکن است ما شیعیان که از عایشه به عنوان همراه پیامبر نام می بریم به دست اهل سنت کشته شویم؟ آیا قاتلین عزیزان ما واقعا اهل سنت هستند؟اگر شیعیان کشته شوند یا زنده باشند پیامبر و همسران و اولاد پیامبر را به خاطر پیامبر دوست دارند.ماه رمضان ماه دوری از اختلاف و توجه به خداوند از راه می رسد امید است مسلمانان اختلاف را کنار بگذارند و به فکر آرامش و پیشبرد زندگی خوب برای خود و فرزندانشان باشند.    تاريخ : ۱۳٩٢/٤/۸ | ٢:٤٤ ‎ب.ظ | نویسنده : محمود - میم | نظرات ()

 

میهمانی نزدیک شده است و مهماندار منتظر همه میهمانانتاريخ : ۱۳٩٢/٤/۸ | ٢:٢۳ ‎ب.ظ | نویسنده : محمود - میم | نظرات ()تاريخ : ۱۳٩٢/٤/٦ | ۸:٥۳ ‎ب.ظ | نویسنده : محمود - میم | نظرات ()
  • وبلاگ شخصی